Jak wypożyczyć samochód w Armenii?

Jak wypożyczyć samochód w Armenii?

Zastanawiasz się, jak wypożyczyć samochód w Armenii? Czy warto? Ile to kosztuje? To nasz poradnik dla osób planujących wyprawę do tej ciekawej i różnorodnej krainy.

Zwiedzając Armenię, warto wypożyczyć samochód. Daje to dużą swobodę poruszania się i planowania. Wiele pięknych zabytków znajduje się z dala od głównych tras, zatem dotarcie tam może stanowić wyzwanie. Nie zawsze dojeżdża tam transport lokalny, a wynajęcie taksówki może być problematyczne, nie wspominając o ograniczonych ramach czasowych. Podróżowanie po Armenii związane jest nierozerwalnie z pięknymi widokami, zatem wypożyczenie samochodu stwarza możliwość zatrzymywania się w dowolnym miejscu i chłonięcia ich.

Gdzie można wypożyczyć samochód?

Na lotnisku znajduje się kilka sieciowych wypożyczalni m.in. Hertz, Europcar. My jednak zdecydowaliśmy się na lokalną firmę Caravan. Korzystaliśmy z usług tej wypożyczalni dwukrotnie, podczas naszej jesiennej i wiosennej wyprawy. Samochód można zarezerwować wcześniej przez internet. Obsługa biegle włada językiem angielskim i  oczywiście rosyjskim też :).
Samochód można odebrać na lotnisku albo w Erewaniu. My zdecydowaliśmy się na wariant pierwszy, gdyż chcieliśmy od razu ruszyć w drogę. Za odbiór samochodu z lotniska trzeba dopłacić ok. 2000 AMD. Wypożyczenie samochodu o 4 nad ranem też nie stanowiło żadnego problemu ( o tej porze przylatuje LOT z Warszawy do Erewania). Jeżeli zdecydujemy się na wariant odbioru na lotnisku, w hali przylotów będzie czekał na nas pracownik firmy z tabliczką z logo wypożyczalni. Warto mieć ze sobą trochę drobnych, aby móc zapłacić za parking podczas wyjazdu. Pieniądze można wymienić na lotnisku przed odprawą paszportową.  Kurs jest atrakcyjny, co zdarza się dość rzadko w portach lotniczych.

Jaki samochód wypożyczyć?

Zdecydowanie odradzamy samochody z niskim zawieszeniem. Drogi w Armenii przypominają niejednokrotnie mozaikę albo ser. Mają dużo łat, ale też dużo dziur. Bardzo często można też spotkać drogi szutrowe, którymi trzeba pokonać nierzadko odcinek nawet kilkudziesięciu kilometrowy. My polecamy gorąco na armeńskie drogi Ładę Niwę. Z naszego doświadczenia to najlepszy samochód na lokalne drogi, przy zachowaniu stosunku jakości do ceny. Wysokie zawieszenie, napęd 4×4, blokada dyferencjału oraz reduktor sprawiły, że żadna droga nie była nam straszna. Mimo zachęt „lokalsów” nie zdecydowaliśmy się na trasy bardziej ekstremalne jak np. wjeżdżanie  do twierdzy Smbataberd samochodem i górskie trasy woleliśmy pokonywać o własnych siłach. Stąd napęd na cztery koła czy blokadę dyferencjału wykorzystaliśmy dosłownie raz czy dwa. Mimo to czuliśmy się pewniej na bezdrożach, a  widok  osobówek pokonujących dziurawe drogi z prędkością 5km/h wywoływał u nas duży uśmiech. 

Wypożyczenie samochodu z przyciemnianymi szybami z przodu niekoniecznie może być dobrym pomysłem. Prowadzenie przed wschodem i po zachodzie słońca nie należy do bezpiecznych i przyjemnych ze względu na ograniczoną widoczność w lusterkach. Warto jednak zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne – słońce potrafi nieźle utrudnić prowadzenie samochodu.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? Ile wynosi cena paliwa?

Ceny wynajmu samochodu uzależnione są od modelu samochodu, sezonu i długości wypożyczenia. My płaciliśmy w sezonie niskim ok. 16 000 AMD za dobę (rok 2016 i 2017). Litr benzyny 95 oktanowej kosztuje ok. 400 AMD i cena ta jest prawie taka sama w całej Armenii.

Czy wynajętym samochodem można pojechać do Górskiego Karabachu?

To pytanie nas najbardziej nurtowało. Kiedy zapytaliśmy w wypożyczalni, czy możemy pojechać wynajętym samochodem na teren Górskiego Karabachu, czy potrzebujemy jakiś specjalnych pozwoleń, czy też może uiścić dodatkową opłatę, usłyszeliśmy odpowiedzieć „Przecież to jedno państwo”. Wjechanie na teren Republiki Górskiego Karabachu nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów i opłat (poza oczywiście wizą turystyczną wydawaną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Stepanakercie i kontrolą na posterunku granicznym). Ormianie traktują Górski Karabach jako część Armenii, ale o tym napiszemy osobny tekst.

Jakimi kierowcami są Ormianie?

Z naszego miesięcznego doświadczenia możemy powiedzieć, że zdecydowanie bardziej spokojnymi niż Polacy 🙂 Nie uświadczycie tutaj wyprzedzania na trzeciego ani wariactwa na drodze. Stopień krętości dróg, ich stan, duże różnice poziomu wzniesień nie sprzyjają osiąganiu wysokich prędkości. W przewodnikach często można znaleźć wzmianki o kierowcach „pod wpływem”, ale na całe szczęście my takich spotkań nie mieliśmy. Na drogach w Armenii czuliśmy się bardzo bezpiecznie.

Kontrole policyjne

To wątpliwa przyjemność nas ominęła, być może dlatego, że nasza Niva dobrze wpasowywała się w lokalny ruch. Patrole drogówki są jednak stosunkowo często i widok zatrzymywanego samochodu jest na porządku dziennym, szczególnie w okolicach większych miast, o drodze Yerevan-Sewan nie wspominając.

 

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *