Kanion Szaryński – Dolina Zamków

Kanion Szaryński – Dolina Zamków

Dolina Zamków popularnie nazywana Kanionem Szaryńskim jest jedną z największych atrakcji południowego Kazachstanu. Nic dziwnego, ten kazachski Grand Kanion jest prawdziwą perełką. Zobaczcie sami!

Dolina Zamków ( ros. Долина замков ) to stary kanał rzeki Szaryn. Jego wiek szacowany jest na ponad 12 mln lat! Kanion zbudowany jest ze skał, które pod wpływem działania wody, wiatru i temperatury zmieniają swój kształt, tworząc rozmaite, ciekawe formy skalne.

Dolina zawdzięcza swoją nazwę licznym formacjom skalnym, które przypominają zamki warowne umiejscowione na wysokich, trudno dostępnych wzniesieniach. Długość Doliny Zamków wynosi ok. 3 kilometrów. Kolor ścian kanionu wraz z jego różnorodną rzeźbą dostarczają ciekawych widoków. Choć Dolina zamków nazywana jest Kanionem Szaryńskim, to właściwy Kanion Szaryński znajduje się na końcu Doliny Zamków.

Kanion Szaryński
Dolina Zamków popularnie nazywana Kanionem Szaryńskim
Grzyby skalne
Dolina Zamków
Dolina Zamków

Gdzie można przenocować, zwiedzając Dolinę Zamków?

Na końcu Doliny Zamków, nad rzeką Szaryn znajduje się Eco Park, który dysponuje bazą noclegową i niewielkim zapleczem gastronomicznym. Można tutaj nocować w klimatycznych, skromnych 2-osobowych domkach. Koszt wynajęcia domku to 7000 KZT za noc. Dla większych grup dobrym rozwiązaniem może być nocleg w tradycyjnej kazachskiej jurcie. W jurcie może zmieścić się do 12 osób, a koszt to 40 000 KZT za noc za jurtę. W przypadku jurty i domków trzeba pamiętać, że nie ma ogrzewania, więc w miesiącach jesiennych lub wczesnowiosennych zalecany jest ciepły śpiwór.

Kanion Szaryński
W dole Eco Park, a na pierwszym planie formacje skalne przypominające zamki.

Osoby, które przyjadą w październiku, kiedy to temperatury nocą wynoszą kilka stopni, mogą przenocować w murowanym, małym budynku z ogrzewaniem i współdzieloną łazienką. Cena to 10 000 KZT za osobę. Na miejscu znajduje się także bar, w którym można zamówić obiad lub śniadanie. Warto mieć na uwadze, że Eco Park jest zamykany w połowie października. Na terenie Eco Parku można także rozbić namiot.

Jurty w Eco Parku
Klimatyczne bungalowy w Eco Parku. W tle tytułowe zamki.

Ile kosztuje wstęp do Kanionu Szaryńskiego?

Koszt wstępu to 750 KZT za osobę i 200 KZT za samochód.

Jak dojechać do Kanionu Szaryńskiego?

Bliskość Ałma-Aty ( ok. 220 km ) sprawia, że jest on celem wypraw wielu turystów. Wiele firm oferuje jednodniowe wycieczki do Kanionu Szaryńskiego. Dojazd do kazachskiego Grand Kanionu nie sprawia większych trudności, jest dobrze oznakowany. Po wyjeździe z Ałma- Aty należy kierować się drogą A-351  w stronę Kegen. Ostatnie 12 km drogi to szutrowa, pofałdowana droga, którą podróż nie należy do najprzyjemniejszych. O tym, jaka jest nasza taktyka na jazdę takimi drogami, pisaliśmy Wam w artykule o Ałtyn Emel. Drogę tę powinny pokonać bez problemu samochody osobowe.

Widoki podczas podróży do Kanionu Szaryńskiego

Jeżeli jednak chcielibyście zjechać samochodem w dół kanionu do Eco Parku, bezwzględnie musicie dysponować samochodem terenowym z napędem 4×4, blokadą dyferencjału i reduktorem. My pod wpływem zmęczenia i deszczowej pogody zdecydowaliśmy się zjechać w dół Kanionu, jednak nie polecamy Wam tego robić. O ile sam zjazd nie przysporzył nam większych problemów, to wyjazd stanowił prawdziwe wyzwanie. Z pomocą przyszli nam Francuzi, którzy pomogli nam wypchnąć samochód.

Początek kanionu.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

4 Replies to “Kanion Szaryński – Dolina Zamków”

  1. Witajcie. Przede wszystkim dziękuję Wam za pomysł trasy wycieczki po Kazachstanie. Trzymaliśmy się tego co zaproponowaliście i się nie zawiedliśmy. To nasza pierwsza wyprawa do Kazachstanu i wiemy, że nie ostatnia.
    Kazachstan jest dopiero odkrywany dlatego jak najbardziej pasuje jeszcze do bycia poza utartymi szlakami. Jednak wędrując sobie wokół jezior Kolsai nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że za kilka lat nastąpi boom turystyczny. Na razie jego góry nie są zadeptane jak nasze Tatry, a po angielsku nadal trudno się porozumieć poza Ałmaty. Poczułem się trochę jak u nas w latach 90. Ciekawe jak długo ten Kazachtan właśnie taki będzie?
    Mała uwaga co do Kanionu Szaryńskiego – jeśli możecie starajcie się nie nocować w EcoParku. Przyjechaliśmy tam późnym wieczorem i nie mieliśmy alternatywy , a właściciele (nie wyglądali na Kazachów) „wyłudzili” od nas ok 300 zl za nocleg (3osoby). Gdyby nie burza tego wieczora wrócilibyśmy spać do auta.
    Poza tym nie mieliśmy żadnych problemów a wycieczkę uważamy za fantastyczną.
    Pozdrawiamy i do zobaczenia na gdzieś w Azji Centralnej!

  2. Hej! Czy nocleg w jurcie należy wcześniej zarezerwować, czy można na miejscu? Jeśli z wyprzedzeniem, to gdzie można to zrobić? 🙂 Jest jakaś strona internetowa? 🙂 Będę wdzięczna za rychłą odpowiedź:) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *