Medeu i trekking w Ałatau Zailijskim

Medeu i trekking w Ałatau Zailijskim

Pobyt w Ałma-Aty to świetna okazja do spędzania czasu w górach –  Ałatau Zailijskim w Tien Szanie. Zaledwie 16 kilometrów od Ałma-Aty znajduje się Medeu, które to jest dogodną bazą wypadową dla wielbicieli trekkingu, kolarstwa górskiego czy alpinistów.

W drodze na przełęcz Kak Żajlału

Medeu

Medeu ( ros. медеу) to znany kompleks sportowy zlokalizowany na przedmieściach Ałmaty w odległości ok. 16 km od miasta. Głównym obiektem kompleksu jest jedno z najwyżej położonych w świecie lodowisk – 1691 m n.p.m.. Specyficzne położenie obiektu i dogodne warunki klimatyczne sprawiły, że ustanowiono tutaj ponad 120 rekordów świata w łyżwiarstwie.

Medeu
Lodowisko w Medeu

Medeu ze względu na bliskość do Ałmaty jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku. W okresie zimowym Medeu jest mekką narciarstwa, zaś latem bazą wypadową dla miłośników wędrówek górskich, kolarstwa górskiego czy też alpinistów.

Tama, która uratowała Ałma-Aty

Niedaleko od słynnego lodowiska znajduje się inny ciekawy obiekt – tama o pojemności 6 mln metrów sześciennych, chroniąca Ałmaty od zalania i lawin błotnych. Tam została zbudowana na przełomie 1966/1967 i systematycznie umacniana przez kolejne lata. Konstrukcja uratowała byłą stolicę przed wielką lawiną błotną, która miała miejsce 15 lipca 1973 roku. Aby wejść na szczyt tamy należy sporo się natrudzić. Do pokonania czeka 830 stopni. Ci, którzy wolą zostawić sobie więcej siły na górskie wędrówki, mogą skorzystać z taksówek lub specjalnych autobusów kursujących do znajdującego się powyżej tamy, kompleksu narciarskiego Czymbulak.

Zbiornik retencyjny stworzony na tamie, która ratuje Ałma-Aty przed lawinami błotnymi

Jak dojechać do Medeu?

Do Medeu można dostać się samochodem, taksówką albo bardzo wygodnym połaczeniem autobusowym. Pomiędzy Medeu a ulicą Dostyk (ros. проспект Достык) co 20-30 minut kursuje linia nr 12. Dalej w stronę Czymbulaka mogą poruszać się tylko specjalne taksówki, autobusy lub samochody z odpowiednim zezwoleniem. Turyści muszą skorzystać z ich usług, wybrać się piechotą albo skorzystać z wyciągu narciarskiego.

Trekking w Ałatau Zailijskim

Ałtaj Zailijski stwarza możliwość zaplanowania zarówno jednodniowych trekkingów jak i dłuższych wędrówek górskich z namiotami. Nam udało się spędzić w górach 2 dni, jednak wiemy, że moglibyśmy spędzić tutaj co najmniej dobre 2 tygodnie. 🙂 Trasy w Ałtaju Zailijskim są wyraźnie, dobrze oznakowane. A widoki… sami zobaczcie 🙂

Gorąco polecamy odwiedzić centrum turystyczne w Ałmaty, gdzie można otrzymać mini przewodnik po pobliskich trasach górskich wraz z poglądową mapą zawierjącą trasy turystyczne, wspinaczkowe, ale także trasy narciarskie zjazdowe (freeride) oraz propozycje tras rowerowych.

 

 

Trasy turystyczne

Wszystkie zmieszczone poniżej mapy poglądowe tras turystycznych pochodzą z książki ” атлас туристических маршрутов”

Trasa 1
Trasa 2. Można połączyć z trasą 1
Trasa 3

Mapa poglądowa

 

Opis tras turystycznych (po rosyjsku)

http://mountain.kz/ru/climbing-routes-maps/7/na-kok-dzhailyau

I tras wspinaczkowych:

http://mountain.kz/ru/climbing-routes-maps/?c=mountaineering-routes

 

Jeżeli spodoba Ci się nasza strona, uznasz nasze wpis na blogu za wartościowe, zostaw proszę komentarz, polub stronę lub też udostępnij link znajomym. Będzie to dla nas najlepsza nagroda za czas poświęcony na tworzenie treści dla Was oraz informacja o tym, że publikowane przez nas wpisy pomagają Wam w Waszych podróżach.

 

 

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *